28 Haziran 2017
Pazar, 18 Haziran 2017 07:42

Anne Özdal: Valiliğin açıklamaları çarpıtmadır!

Pülümür Vadisi’ndeki bombardımanda yaralanan ve hastanede tedavileri devam eden Pınar Aydın ile Özdal Dönmez hakkında soruşturma başlatıldı. Valiliğin “Kurye olduğu düşünülen 2 kişi yaralı olarak alınmıştır” açıklamasına tepki gösteren Özdal Ailesi, Aydın ve Özdal'ın evlilik hazırlığı yaptığını belirterek, valiliği yalanladı

DERSİM(18.06.2017)-Dersim’in Pülümür Vadisi’nde bulunan Kutudere Zage mevkiinde 4 gün önce yapılan bombardımanda yaralanan Özdal Dönmez’in tedavisi Tunceli Devlet Hastanesi’nde sürerken, Elazığ Fırat Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Pınar Aydın'ın vücuduna isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle 2 operasyon daha geçireceği öğrenildi. Tunceli Valiliği'nin “Kurye olduğu düşünülen 2 kişi yaralı olarak alınmıştır” açıklamasının ardından Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Dosyaya gizlilik kararı getirilen soruşturmada, yaralanan Aydın ve Dönmez için gözaltı işlemi başlatıldı. 

Bombalama sırasında Pülümür Vadisi’nde bulunan bir tanker şoförü ve 2 gıda toptancısı gözaltına alınmıştı. Dönmez ve Aydın’ın avukatının savcı ile yaptığı görüşmede, insansız hava araçları (İHA) tarafından çekilen fotoğrafların beklediği belirtildi. Tunceli Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Özdal Dönmez, yatağa kelepçelenirken İHD Dersim Şubesi’nin yaptığı itiraz üzerine kelepçeler çıkarıldı. 

‘Kimse bir yere gidemeyecek mi’

Bombardımanın gerçekleştiği gün birlikte kahvaltı ettiklerini söyleyen anne Nurhan Dönmez, hastanede gözaltında tutulan çocuğunun kapısında bekletilen polislerin kendilerini görüştürmediğini söyledi. Oğlunun gezi amacıyla bölgeye gittiğini ifade eden anne Dönmez, “Kimse bir yere gidemeyecek mi?” diye sordu. Valiliğin “Kurye olduğu düşünülen iki kişi alındı” açıklamasına tepki gösteren anne Dönmez, oğlunun sivil olduğunu Valilik tarafından yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını aktardı. 

‘Vadiye her zaman giderlerdi’

Özdal’ın vadiye gideceğinden haberdar olduklarını dile getiren amca Mirali Dönmez ise, “Önce 'çatışma çıkmış, yaralandı' dediler. Öğrendik ki; arkadaşı Pınar ile birlikte iken yaralanmışlar. Bu ortaya çıkınca 'kurye' dediler” diye belirtti. Özdal’ın restoran işlettiğini ve Malatya İnönü Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapan Pınar Aydın ile evlenme hazırlıkları yaptığını belirten amca Dönmez, haklarında iddia edilenlerin gerçeği yansıtmadığını sözlerine ekledi.