28 Haziran 2017
Cumartesi, 17 Haziran 2017 12:39

TDİ: Hapishanelerdeki baskıya, tecride, işkencelere son!

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) “Baskıya, tecride, işkenceye son!” sloganı ile Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı

HABER MERKEZİ (27.06.2017)- Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) hapishanelerdeki baskı ve tecrit koşullarına karşı Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Okunan açıklamada 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL ile birlikte artan hak gasplarının tutsaklar üzerinde fiili bir tecrit işkencesi boyutuna ulaştığına dikkat çekilirken örnek olarak Gebze M tipinde tutuklu bulunan Evrim Konak ve diğer kadın tutsaklara gardiyan ve askerler tarafından uygulanan fiziki şiddet, sürgün ve hücre cezaları belirtildi.

“Hapishanelerdeki baskıya, tecride, işkencelere son” pankartı arkasında okunan açıklamada “Bizlere dayatılan bu politikaları biliyor, tanıyor ve diyoruz ki Başaramayacaklar,çünkü bizler bilmekteyiz ki baskıcı politikaların bir avuç azınlığın görece çıkarının temsil etmekten başka ezilen emekçi halklar nezdinde bir karşılığı yoktur.Tarihsel tecrübeler göstermiştir ki faşist bir siyasal yönetim biçiminin sürdürülme şansı olmamıştır olmayacaktır. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz k; Halkların ihtiyaç duyduğu adalet, özgürlük, demokratik, özgür yaşam hakları doğrultusunda verdikleri mücadele güçlenecek, kazanacaktır! Bunun yolu birlikte, omuz omuza vererek, içerde ve dışarda hücreleri parçalamaktan geçer. Bu minvalde tüm duyarlı kamuoyunu tutsaklar üzerindeki tecrit, baskı ve işkencelere karşı bir olmaya ve tutsaklara ses olmaya davet ediyoruz.” İfadeleri yer aldı.

"Sürgünlere son", "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın" ve "Kitap yasağına son" yazılı dövizlerin taşındığı eylem "Tecrit öldürür dayanışma yaşatır" sloganları ile son buldu.