28 Haziran 2017
Cumartesi, 17 Haziran 2017 11:46

Cumartesi Anneleri 638. haftada Emin Kaya için buluştu

638. kez Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri Emin Kaya için adalet istemekle birlikte Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ın serbest bırakılarak işlerine geri iade edilmesini talep etti

HABER MERKEZİ (17.06.2017)- Cumartesi Anneleri, 638. kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelerek, kayıpların akıbetini sordu. Bu haftaki eylemde Emin Kaya için adalet istendi.

Kayıp yakınları, Emin Kaya dosyasını açıklamadan önce, açlık grevlerinin 101. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın serbest bırakılarak işlerine iade edilmesi talebini dile getirirken, bu hafta da eylemlerini yapamayan Cizre ve Yüksekova'daki Cumartesi Anneleri'nin sesi olduklarını dile getirdi. Katledilmesinin üzerinden 81 hafta geçen Tahir Elçi ve oğlu için adalet sağlanmadan yaşama veda eden Emin Kaya'nın annesi Meryem Kaya da anıldı.

 Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Düğünyurdu köyünde yaşayan Emin Kaya’nın köyüne 24 Aralık 1993'de askerler baskın yaptı. Evler tek tek arandıktan sonra köy halkı okulun önüne getirildi. Bölük komutanı, Emin Kaya'yı yol gösterme bahanesiyle yanlarına aldı. Anne Meryem Kaya, komutana güvenmeyerek bir süre oğlunu takip etti. Ancak komutan "merak edilecek bir şey yok" diyerek, onu köye gönderdi. Emin Kaya bir daha eve dönmedi. Ailenin başvurularına ise "Benim bölüğümde böyle biri yok" yanıtı verildi.

Emin Kaya'ya neler yapıldığı, 27 Aralık 1993'de cansız bedeni bulunduğunda anlaşıldı. Ağır işkencelerden geçirilen Kaya, gözü oyulmuş, tüm iç organları çıkarılmış ve karın boşluğuna iki büyük taş konularak suya atılmıştı.

Söz alan Emin Kaya’nın yeğeni Emine Kaya konuşmasında, “Ülkede adalet yok. Türkiye'de adalet hiçbir zaman olmadı”,”Çok ağır işkenceler yapmışlar, gözünü oydular, karnını kesmişlerdi, böbreklerini aldılar, alnına haç işareti yapmışlardı. Dünyada böyle bir zulüm var mı? Bize bu zulmü yaptılar. Gençti. 3 çocuk babasıydı, en küçük çocuğu 4 yaşındaydı. Bize bu zulmü yapanlardan davacıyız” dedi.

Sorun süpürmeyle çözülmüyor

Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız de yaptığı konuşmada, 22 yıldır adalet aradıklarını belirterek, ekledi: "Ama bizi duyan bir hükümet olmadı."

Yıldız, Cumhurbaşkanı'na işaret ederek, "Yeni başkan bir şeye kızmış diyor ki 'biz söylüyoruz kulakları var ama duymuyorlar.' Peki sen 15 senedir Cumartesi Anneleri'ni duydun mu? Bir kere duydu, onda da bizlere yalan söyledi" dedi. Dün Berkin Elvan'ın vurulmasının yıl dönümü, Nuriye ve Semih'in açlık grevinin de 100. günü olduğunu hatırlatan Yıldız, AKP hükümetinin onları da görüp duymadığını, polislere "onları süpürün" diye emir verdiğini kaydetti. "Ama süpürmeyle sorun çözülmüyor" diyen Yıldız, adalet mücadelesi veren herkesin yanında olduklarını dile getirdi.

 Haftanın açıklamasını okuyan Leyla Kaya, Türkiye'de adalete yönelmiş bir hukuk düzeni olmadığını söyledi. "Adalet yoksa hukuk yoktur" diyen Kaya, Emin Kaya'nın katledilmesinden Cemal isimli Yüzbaşı ve 24- 29 Aralık 1993 tarihlerinde Güçlükonak İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görev yapmış tüm personel ile başta Başbakan Tansu Çiller ve İçişleri Bakanı Nahit Menteşe olmak üzere 50. DYP-SHP hükümetinin sorumlu olduğunu söyledi. Kaya, "Emin Kaya'nın Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tozlu raflarında bekleyen dosyasında yerelden ulusala tüm sorumlular adil bir yargı önünde hesap verinceye kadar, hakikat ve adalet talebimiz hak ettiği karşılığı buluncaya kadar Emin Kaya'yı ve bu hukuksuzluğu hatırlamaya ve hatırlatmaya devam edeceğiz" dedi.