28 Haziran 2017
Cuma, 16 Haziran 2017 15:58

Amed’de askeri abluka ve sokağa çıkma yasağı!

Amed’de askeri ve siyasal saldırılar artarak sürerken, Sokağa çıkma yasaklarıda artarak devam ediyor. Bugünde Amed’in onlarca köyünde askeri operasyonlar gerekçe yapılarak sokağa çıkma yasağı ilan edildi

HABER MERKEZİ(16.06.2017)-Devletin Kuzey Kürdistan’da Kürt ulusuna yönelik topyekün imha ve bastırma saldırıları artarak devam ediyor. Bu saldırıların sistematik olarak yürütüldüğü yerlerden biri de Amed’dir. Öncesi olmakla birlikte son günlerde hem demokratik alanda ve hem de gerilla güçlerine yönelik yoğun bir saldırı yürütülmektedir. Birkaç gün içinde Amed’de yapılan ev baskınlarında onlarca kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı saldırıları artarak devam ediyor. Dün ve bugünde yapılan ev baskınlarında birçok kişi gözaltına alındı.

Gerilla güçlerine yönelik yürütülen kapsamlı saldırılar ve bu saldırılar kapsamında devreye koyulan sokağa çıkma yasakları ve özel güvenlik bölgesi ilan etme siyaseti ise artı rutin bir hal alarak devam ediyor. Nerdeyse her gün Amed’in farklı ilçelerinde onlarca yerleşim yerine yasaklar getirilmektedir. Bu yasaklara bir yenisi de bugün eklendi. Askeri operasyon yapılacağı gerekçesi ile onlarca köy’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diyarbakır valiliğ tarafından yapılan açıklamada;  “Lice İlçesine bağlı olan; Damar Köyü, Zümrüt Köyü, Kıpçık Köyü, Çıralı Köyü, Sığınak Köyü, Kıyıköy Köyü, Dallıca Köyü, Budak Köyü, Türeli Köyü, Tepe Köyü, Yolçatı Köyü, Dibekköy Köyü, Çağdaş Köyü, Arıklı Köyü, Serince Köyü, Kayacık Köyü, Uçarı Köyü, Ziyaret Köyü, Ortaç Köyü, Yalaza Köyü, Bağlan Köyü, Esenler Köyü, Çavundur Köyü, Dolunay Köyü, Kabakaya Köyü, Kutlu Köyü ve Oyuklu Köyü ile Mezraları, Hazro İlçesine bağlı olan; Ormankaya Köyü, Çitlibahçe Köyü, Terdöken Köyü, Kırmataş Köyü, Kavaklıboğaz Köyü, Dadaş Köyü, Meşebağları Köyü, Koçbaba Köyü ve Sarıerik Köyü ile Mezraları, Kocaköy İlçesine bağlı olan; Boyunlu Köyü, Gözebaşı Köyü ve Tepecik Köyü ile Mezralarında 16 Haziran 2017 günü saat 08.30’dan itibaren geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasaklanmıştır” denildi.